A- | A+ | Sivukartta
 
Olet tässä: Etusivu | Palvelut | Aluepalvelut | Aluetoimistot

Aluetoimistot

Aluetoimistoverkosto kattaa koko maan. Aluetoimistoja on viisi. Aikuisten, yli 18-vuotiaiden kuurosokeiden ja kuulonäkövammaisten kanssa työskentelevien oikeuksienvalvonnan asiantuntijoiden työalueet on jaettu sairaanhoitopiireittäin. Tapaamiset toimistolla kannattaa sopia ajanvarauksella.

Keski-Suomen aluetoimistosta Jyväskylästä käsin hoidetaan valtakunnallinen lasten ja nuorten sekä syntymästään kuulonäkövammaisten parissa tehtävä työ.

Helsingin aluetoimisto

Toiminta-alueeseen kuuluvat Helsingin ja Uudenmaan sekä Varsinais-Suomen alueet. Aluetoimisto sijaitsee Näkövammaisten Palvelu- ja toimintakeskus Iiriksessä Helsingin Itäkeskuksessa Marjaniementie 74.

Oikeuksienvalvonnan asiantuntija Heli Lappalainen
040 553 9069
heli.lappalainen@kuurosokeat.fi
PL 40, 00030 Iiris

Lappeenrannan aluetoimisto

Toiminta-alueeseen kuuluvat Kanta- ja Päijät-Häme, Kymenlaakso ja Etelä-Karjala.

Oikeuksienvalvonnan asiantuntija Pirjo Tyrmi
040 505 4686
pirjo.tyrmi@kuurosokeat.fi
Ilkankatu 1, 53100 Lappeenranta.
Sijaisena toukokuun loppuun saakka oikeuksienvalvonnan asiantuntija Satu Kosonen, p. 040 4818 242, satu.kosonen@kuurosokeat.fi.

Oulun aluetoimisto

Toiminta-alueeseen kuuluvat Pohjois-Pohjanmaa, Lappi ja Länsi-Pohja.

Oikeuksienvalvonnan asiantuntija Anne Ylitalo
0400 581 658
anne.ylitalo@kuurosokeat.fi
Isokatu 47, 4. krs, 90100 Oulu

Tampereen aluetoimisto

Toiminta-alueeseen kuuluvat Pirkanmaa ja Satakunnan alue.

Oikeuksienvalvonnan asiantuntija Marjatta Puromäki
0400 807 996
marjatta.puromaki@kuurosokeat.fi
Kuninkaankatu 8 A 7, 33210 Tampere

Keski-Suomen aluetoimisto

Kalevankatu 10, 40100 Jyväskylä

Toimistossa työskentelevät:

Jyväskylän työntekijä
Toiminta-alueeseen kuuluvat Keski-Suomi, Etelä- ja Itä-Savo, Pohjanmaa sekä Keski- ja Etelä-Pohjanmaa
Oikeuksienvalvonnan asiantuntija Jenni Paanala
0400 581 659
jenni.paanala@kuurosokeat.fi

Kuopion työntekijä
Toiminta-alueeseen kuuluvat Pohjois-Savo, Pohjois-Karjala ja Kainuu.
Oikeuksienvalvonnan asiantuntija Harri Peltola
040 5054 683
harri.peltola@kuurosokeat.fi .

Valtakunnallinen lapsi- ja nuorisotyö
Oikeuksienvalvonnan asiantuntija Harri Peltola
040 505 4683
harri.peltola@kuurosokeat.fi .

Syntymästään kuulonäkövammaisten valtakunnalliset työntekijät
Oikeuksienvalvonnan asiantuntijat:

Marianne Ojanen
040 7502 715
marianne.ojanen@kuurosokeat.fi.
Pirjo Kallio
040 5450 438
pirjo.kallio@kuurosokeat.fi.
Satu Kosonen
040 4818 242
satu.kosonen@kuurosokeat.fi.

Oikeuksienvalvonnan asiantuntijat toimivat yhteistyössä alueellisten kerhojen ja viriketoiminnan kanssa.



Jaa verkossa facebookiin Twitteriin Google plus Pinterest Sähköpostiin Deliciouseen

Sivun alkuun

Kuurosokeiden omaehtoinen, itsenäinen ja hyvä elämä tasavertaisessa yhteiskunnassa
Olemme Facebookissa Suomen Kuurosokeat ry

Päivitetty: 17.1.2017 Webmaster