Kysely: asiakkaita ohjataan järjestöihin

Joka viides sosiaalityöntekijä ohjaa nykyisin yhä enemmän asiakkaita sosiaali- ja terveysjärjestöihin. Tämä johtuu vastaajien mukaan siitä, ettei hyvinvointialueilla ole ”omia, asiakkaiden tilanteeseen sopivia palveluita.” Taustalla on myös se, että hyvinvointialueet pyrkivät vähentämään menojensa kasvua. Tulokset ilmenevät SOSTE ry:n Sosiaalibarometri 2025 -kyselystä.

SOSTE ry:n mukaan ”asiakkaita ohjataan hakemaan tukea järjestöistä useimmin väkivalta- ja kaltoinkohtelutilanteissa. Asiakkaita ohjataan esimerkiksi ensi- ja turvakoteihin, rikoksen uhrien ja rikoksen tekijöiden auttamistyöhön sekä ero- ja muiden kriisitilanteiden tukeen.”

”Hyvinvointialueiden karsiessa palveluja ja kiristäessä avun saannin ehtoja, asiakkaat päätyvät yhä useammin järjestöjen palvelujen käyttäjiksi, mutta samaan aikaan järjestöjen resurssit auttaa ihmisiä ovat vähenemässä”, toteaa SOSTEn erityisasiantuntija Miia Nahkuri.

”On hyvä, että hyvinvointialueiden sote-ammattilaiset ohjaavat asiakkaita sote-järjestöihin, mutta yhtälö ei tällaisenaan toimi. Yksistään vuoden 2025 leikkausten on arvioitu vähentäneen sote-järjestöistä jopa tuhat työpaikkaa. Onkin syytä kysyä, mistä ihmiset saavat tulevaisuudessa tarvitsemansa avun – vai saavatko he sitä”, Nahkuri jatkaa.

Lisätietoja:

Sosiaalibarometri 2025: Sosiaali- ja terveysjärjestöt paikkaavat hyvinvointialueiden säästöjä – asiakkaita ohjataan järjestöihin, jotta alueet voivat hillitä menojensa kasvua – Soste