Teksti: Jaakko Evonen
Kuvat: Marcon kuva-arkisto
Marco on 30-vuotias kuulonäkövammainen italialainen. Hän teki keväällä matkan Suomeen, koska halusi nähdä itse millaista elämä täällä on. Mutta miten hän innostui Suomesta? Entä millaista on elämä Italiassa kuurosokeana?
Kohti kuurosokeiden yhteisöä
Marco sai tiedon kuulonäkövammastaan 27-vuotiaana, kun Usherin syndrooman diagnoosi varmistui. Jo sitä ennen hän oli ollut mukana kuurojen yhteisössä, mutta kuurosokeiden maailma veti hänet nyt mukaansa.
Hän kommunikoi puheella ja viittoo. Parhaillaan hän osallistuu Venetsian yliopiston järjestämälle taktiilin viittomakielen kurssille.
-Kun sain tiedon näkövammastani, päätin liittyä kuurosokeiden yhteisöön saadakseni tietää tästä uudesta maailmasta ja erilaisista kommunikaatiotavoista, kuten taktiilista viittomakielestä ja haptisesta kommunikaatiosta.
Marco tapasi Euroopan kuurosokeiden nuorten leirillä 2024 suomalaisia eli Aarnen, Robertan ja Santerin. Tällöin hän ajatteli, että vierailisi heidän luonaan Suomessa.
Kohti Pohjolaa
Marco suunnitteli ja järjesti matkansa täysin itse. Hän aloitti reissunsa Veronasta Italiasta, josta hän matkusti junalla Berliiniin, Kööpenhaminaan, Malmöön ja Tukholmaan. Turkuun hän saapui lautalla.
Hän tutustui Helsingissä, Tampereella ja Turussa lukuisiin nähtävyyksiin ystäviensä kanssa. Saunakulttuurikin tuli tutuksi. Hän tapasi paljon muitakin suomalaisia reissullaan.
Eräs mieleenpainuva hetki oli käynti Carl Oscar Malmin perustamassa kuurojenkoulussa Turussa.
-Tämä vierailu antoi minulle mahdollisuuden saada lisää tietoa Malmin uraauurtavasta työstä ja hänen tärkeästä merkityksestään kuurojen opetuksen ja kulttuurin kehittymiselle Suomessa.

Porissa Marco oli mukana kuurosokeiden tapahtumassa.
-Tämä oli tärkeä mahdollisuus vaihtaa kokemuksia, oppia toinen toisiltamme ja vähentää kulttuurisia eroja.
Matka muutti Marcon aiemmat ajatukset Suomesta. Koulussa hän oli katsonut luokkahuoneessaan ollutta karttaa ja ajatellut, ettei pohjoisessa voi asua tai matkustaa, koska siellä on liian kylmää.
-Koin eron kylmän ilmaston ja suomalaisen vieraanvaraisuuden välillä. Tajusin, että ihmiset voivat rakentaa elämäänsä siellä aivan kuten missä tahansa muuallakin.
Yhdistys kuurosokeiden tukena Italiassa
Marco kokee, että Italiassa kuurosokeana eläminen on toisinaan haastavaa. Hän on kuitenkin iloinen siitä, että maassa on nyt kuurosokeiden oma järjestö. Sen on perustanut kuurosokea uranuurtaja Barbara Verna.
-Kiitos yhdistyksemme, monet meistä ovat löytäneet toisen perheen.
Hän nostaa esille etenkin tulkkauspalvelun. Palvelun taso riippuu hänen mukaansa siitä, missä päin Italiaa sattuu asumaan.
Marco kertoo että, Italiassa on vielä tehtävää kuurosokeiden itsenäisen elämän parantamiseksi verrattuna Suomeen.
-Suomessa kuurosokeat ihmiset saavat tukea tulkeilta päivittäisessä elämässä. Italiassa tilanne ei valitettavasti ole näin.
-Toivon, että yhdistyksemme jatkaa tärkeätä työtään itsenäisyyden, saavutettavuuden ja inkluusion puolesta.
Rohkeasti tukea
Marco kannustaa lopuksi kuurosokeita käyttämään rohkeasti tukipalveluita apuna matkoilla:
-Haluan sanoa kaikille kuurosokeille, että matkustaminen on mahdollista – joko itsenäisesti, vapaaehtoisten tai avustajien tuella. Älä pelkää pyytää tukea.