Kanta-Hämeen aluetapahtuma lokakuussa
Tervetuloa Suomen Kuurosokeat ry:n Kanta-Hämeen aluetapahtumaan!
Aika: Tiistai 20.10.2026 klo: 10-14
Paikka: Palvelukeskus Sampola (Brahenkatu 26, 13100 Hämeenlinna). Tilana päivätoiminnan tila, 2krs.
Rentoa yhdessäoloa ja kahvittelua!
Ohjelma:
Klo: 10:00 Esittelykierros ja kahvit
Klo: 11:00 Yhdistyksen johdon sihteeri Anne ”Ammi” Isokuortti kertoo Teams-etäyhteydellä yhdistyksen jäsenyydestä ja samalla on mahdollisuus kysellä myös esimerkiksi syyskokousristeilyyn liittyviä asioita.
Klo: 12:00-13:00 Omakustanteinen lounas lounasravintola Sampolassa. Hinta 11e ja eläkeläiset 10e. Lounas sisältää pääruuan, salaatin, ruokajuoman, itse leivottua leipää, sekä kahvin ja jälkiruuan. Maksaa voi ravintolassa kortilla tai käteisellä.
Klo: 13:00 Vieraana Hämeenlinnan Vapaaehtoiskeskus Pysäkin vastaava suunnittelija Sanna Salminen. Hän kertoo Pysäkin toiminnasta. Vapaaehtoiskeskus Pysäkki on Hämeenlinna-Vanajan seurakunnan ja Hämeenlinnan kaupungin yhteinen vapaaehtoistoiminnan keskus. Pysäkillä järjestetään esimerkiksi kaikille avointa ryhmätoimintaa.
Klo: 14:00 päivä päättyy. Hyvää kotimatkaa!
Tilassa on induktio.
Kokoonnumme toisessa kerroksessa, hissi on käytössä.
Ilmoittautuminen Anulle to 15.10. mennessä.
Kerrothan syötkö lounasta ja jos avustaja/tulkki ruokailee myös lounasravintolassa. Ilmoitan keittiöön ruokailijoiden määrän.
Voit myös kertoa, jos sinulla on allergioita.
Lämpimästi tervetuloa!
Terveisin,
Anu Niiranen
Palveluasiantuntija (Pirkanmaa, Kanta-Häme, Päijät-Häme)
p. 0400 807 996 (ma-to)
Palvelukeskus Sampola:
Sampola sijaitsee hyvien liikenneyhteyksien varrella Hämeenlinnassa aivan moottoritien kupeessa.
Sampolassa on Suomen ainoa viittomakielinen työkeskus.